×

Ako šetriť na kúrení a pritom zostať v teple?

Téma šetrenia energií sa vďaka energetickej kríze a prichádzajúcej zimnej sezóne stáva čoraz aktuálnejšia. Nikto nechce bývať v studenom byte. No ako si poradiť s rastúcimi cenami? Odpoveď je pomerne jednoduchá, treba kúriť efektívne. Lenže ako? Na to už jednoduchá odpoveď neexistuje. Problém je totižto v tom, že každý bytový dom vychádza z iných vstupných údajov a  energetických podmienok. Niektoré domy sú zateplené, iné nie. Niektoré sú na slnečnom mieste, iné môžu byť v tieni celý deň a podobne. To všetko potom vplýva na samotnú efektivitu vykurovania a aj na to, ako by sme sa mali správať, aby sme predpokladanú energetickú efektivitu neznižovali.
Aj keď na túto tému už existuje veľa rôznych aj odborných článkov, rozhodli sme sa svojim dielom prispieť aj my a ponúknuť vám náš pohľad a zopár užitočných tipov.

Nie len vykurovací systém je zdrojom tepla v domácnosti


Na začiatku je dobré pozrieť sa na to, odkiaľ pochádza teplo v našich domovoch.
1. Je to vykurovací systém – napríklad ústredné kúrenie
2. Slnečné lúče ktoré cez okná vyhrievajú naše byty, ako aj múry domov
3. Elektrická energia, ktorá sa míňa v domácich spotrebičoch a vo výsledku sa čiastočne premieňa aj na teplo
4. A sme to aj my samotní, teda členovia domácnosti, ktorí priestor vyhrievajú telesným teplom
Dá sa povedať, že 1. bod predstavuje minutú energiu, ktorú v konečnom dôsledku vidíme aj na našich účtoch. Body 2, 3 a 4 - to je energia, za ktorú buď neplatíme, alebo je zahrnutá v iných poplatkoch a dá sa teda zahrnúť do kategórie  iných tepelných ziskov.

Zníženie teploty o 1°C = úspora 6%. Je to naozaj tak?


Ak otvoríte internet, takmer v každom článku sa dočítate, že zníženie teploty o 1°C predstavuje úsporu až 6% spotreby tepla. To je síce pravda, ale len čiastočne.  Platí to len za predpokladu, že priemerná vonkajšia teplota sa pohybuje okolo 3,3°C, byt sa vykuruje na cca 20°C a všetko teplo vo vykurovanom priestore pochádza z vykurovacieho systému (bod 1.). Ak však začneme brať do úvahy, že teplo pochádza aj z iných tepelných ziskov (bod 2,3,4), výsledná úspora môže byť iná.


Tu je dôležité vedieť, akým podielom prispievajú k celkovej teplote iné tepelné zisky. To je zase závislé na tom, na akú teplotu je bytový dom vyregulovaný za predpokladu, že vetracie návyky ostanú nezmenené. Chladnutie bytu spôsobuje predovšetkým vetranie a prestup tepla stenami. Čím je väčší rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou, tým je prestup tepla cez steny tiež väčší. Na druhej strane množstvo tepla vyprodukované inými tepelnými ziskami sa mení minimálne. Ale čím je vyššia teplota v priestore, tým menej sa dajú tepelné zisky využiť a ich prínos na celkovej teplote klesá. Zároveň rastie podiel tepla, ktoré treba dodať z vykurovacieho systému, teda toho tepla, za ktoré platíme účty.
Preto je dôležite poznať, na akú teplotu je bytový dom vyregulovaný – teda nastavený jeho vykurovací systém. Na Slovensku je to v zateplených bytových domoch zväčša okolo 20°C až 21°C. Ak pri takejto teplote zvýšime teplotu o 1°C nárast spotreby tepla z vykurovacieho systému (to za ktoré platíme) môže byť až 12% a naopak ak teplotu o jeden stupeň znížime, spotreba tepla dodaného z vykurovacieho systému bude o 12% nižšia.
Čiže aby sme predpokladanú energetickú efektivitu neznižovali, treba dbať na to, aby sme neprekračovali teplotu, na ktorú je vykurovací systém domu nastavený (ideálne vo všetkých bytoch).  Ak by sme chceli energetickú efektivitu zvyšovať,  treba kúriť na nižšiu teplotu. To už sme ale tam, kde sme nechceli byť - v studených bytoch. Preto je lepšie kúriť na nižšiu teplotu vtedy, keď vám to nevadí. Keď nie ste doma, alebo keď spíte.

Správne vetranie znamená tiež šetrenie


Ďalším faktorom závažne ovplyvňujúcim efektivitu vykurovania je vetranie. Mnoho ľudí je zvyknutých nechávať na oknách otvorené vetračky, prípadne niektorí dokonca spať pri pootvorenom okne. Zabudnite na tento spôsob. Keď si aj odmyslíme fakt, že teplo z radiátorov vám v tomto prípade uniká rovno cez pootvorené okno, tiež výmena vzduchu je pri takomto spôsobe vetrania veľmi pomalá. Zároveň dochádza k chladnutiu stien pri oknách, ktoré sa ohrievajú podstatne dlhšie ako vzduch. Preto je podstatne efektívnejšie vetrať krátko a intenzívne. Napríklad okná dokorán na 2minúty. Vzduch v miestnosti sa vymení, ale steny nestihnú vychladnúť. Vďaka teplu naakumulovaného v stenách sa nový vzduch ohreje podstatne rýchlejšie, ako keď vám vychladnú steny a musíte okrem vzduchu vyhriať aj tie.

Ak si to teda zhrnieme, dôležité je:

  •  Neprekurovať  a neprekračovať teplotu, na ktorú bol nastavený vykurovací systém bytového domu
  • Znižovať teplotu počas vašej neprítomnosti alebo spánku
  •  Vetrať efektívne – teda krátko a intenzívne

Moderné spôsoby úspor energie a smart technológie

Aby ste neobiehali radiátory 3 x denne a nevypínali ich vždy, keď otvoríte okno, je lepšie investovať do moderných hlavíc, ktoré dnes trh ponúka a na ktorých je možné vytvárať časové programy, prípadne ich veľmi flexibilne podľa potrieb nastaviť cez aplikáciu. V súčasnosti sú to jedny z najrýchlejšie návratných investícií. Celý proces sa tak dokáže automatizovať a dopad šetrenia na váš komfort bude minimálny.
Napr. inteligentné hlavice NETATMO. Tieto hlavice vám umožnia nastavovať si týždenné a denné časové rozvrhy vykurovania a tiež sa postarajú o to, že keď otvoríte okno, hlavica vám kúrenie automaticky vypne. Pokiaľ máte v byte vlastný kotol, je možné zakúpiť hlavice aj s termostatom NETATMO, ktorý vám ovláda cez relé aj váš kotol. Zároveň vďaka aplikácii získate prístup aj k štatistikám o vašej spotrebe. Pokiaľ máte aj izbu nevhodne nastavenú a potrebujete pravidelne upravovať teplotu napriek časovému plánu, hlavice tieto zmeny evidujú a po určitom čase vám cez aplikáciu ponúknu optimalizáciu časového plánu kúrenia.

Na záver


Aj keď investícia do moderných technológii nemusí byť zanedbateľná, je to jednorazová investícia a čim skôr dôjde k modernizácii, tým bude jej návratnosť pri súčasnom trende rastu cien energií rýchlejšia.

Vyberte si z ponuky našich termostatov

 

Prečítajte si tiež článok ako vybrať správny termostat a akým chybám sa vyhnúť pri jeho umiestňovaní